Presunúť na hlavný obsah

Život so psoriázou nie je jednoduchý. Je možné uľahčiť si ho?

Zdravie a relax

Koncom októbra si svet pripomenul medzinárodný deň psoriázy. Možno vás to prekvapí, ale toto ochorenie hrozí každému päťdesiatemu človeku.

Ani napriek tomu, že sa liečba za posledné roky zlepšila a rozvinula, stále vedci neobjavili príčinu, ktorá stojí za vznikom psoriatických problémov. Psoriáza je jednou z najznámejších kožných chorôb u belochov a postihuje okolo 125 miliónov ľudí po celom svete.

"Za normálnych okolností sa dokáže pokožka obnoviť približne počas jedného mesiaca. Pri psoriáze je tento proces nepredvídateľný. Bunka sa totiž dostane z najspodnejších vrstiev na povrch kože už za tri dni a tak sa vytvárajú svrbiace, začervenané plochy, ktoré okamžite odumierajú. Organizmus vlastne stráca prirodzenú schopnosť tento proces regulovať. Na pokožke zostávajú biele ložiská odpadávajúcich odumretých buniek," vysvetľuje dermatologička, MUDr. Andrea Vocílková.

Priebeh zápalového ochorenia je u každého pacienta individuálny. Zvolená metóda môže teda účinkovať u jedného z nás, ďalšiemu neprinesie žiadnu úľavu. "Blíži sa zima a to je pre väčšinu pacientov varovným signálom. Psoriáza sa totiž vyvíja v cykloch – s plynúcim časom sa jej priebeh zhoršuje alebo zlepšuje. Tieto zmeny sa však môžu striedať v priebehu mesiacov i rokov. Zima býva väčšinou spúšťačom remisie, teda akútneho stavu," upozorňuje odborníčka.

Psoriáza je podmienená geneticky, dotykom sa neprenáša. Niekedy za jej vznikom môže stáť úplne bežná infekcia, angína, pokazený zub, fajčenie, väčšie množstvo liekov alebo stres, ktoré spôsobia, že doposiaľ skryté ochorenie sa prejaví. Tento prejav môže mať podobu malých bodiek alebo výrazných máp na veľkých plochách. "Niekedy sa výsev objaví napríklad v mieste uštipnutia hmyzom alebo v oblasti operačného zásahu," upozorňuje MUDr.Vocílková.

Na Slovensku je približne 200 000 pacientov s psoriázov, ktorí sa združujú v kluboch a navštevujú spoločné liečebné procedúry v kúpeľoch. Chorobe s ľudovým názvom lupienka to však rozhodne nestačí, nejde totiž iba o estetický problém.

V ranných štádiách niekedy postačí riešiť popraskanú pokožku, ťažšie formy však často sprevádza porucha kĺbov, teda psoriatická artritída, kedy je nutná spolupráca s reumatológom. Mnohí pacienti s masívnejším zásahom pokožky musia užívať aj lieky, ktoré telo nezvláda jednoducho. V najhoršom prípade hrozí psoriatikom trvalá invalidita a aj preto by si verejnosť mala uvedomiť, že ich život s touto chorobou nie je ľahký. Určite nie je namieste sa psoriatikov strániť alebo sa im nedajbože posmievať - podpora by mala byť prirodzená. Mnohí z nich totiž popri fyzických problémoch musia čeliť aj psychickej záťaži a často navštevujú psychológa, aby sa s problémom vyrovnali.

Ako byť fit, aj keď nie ste fit:
- pri liečbe psoriázy pokožku neustále hydratujte a zmäkčujte, nadmerné vysúšanie totiž spôsobuje ešte  intenzívnejšiu tvorbu šupiniek a svrbenie, používať môžete  oleje, rastlinné tuky alebo vazelínu či tekutiny s obsahom mentolu a gáfru najlepšie hneď po kúpeli
- až 95% pacientov sa stav pokožky zlepší po pobyte pri mori, ideálnym miestom pre vašu najbližšiu dovolenku je Mŕtve more
- aj veľa slnka môže uškodiť, popálenie pokožky totiž niekedy vyvolá vznik nových ložísk, prípadne i rakovinu kože, krémy s UV filtrom si natrite iba na zdravé časti pokožky a nepreháňajte to
- ošetrujte si pokožku aj doma počas zimy prostredníctvom malého UV žiariča alebo choďte do solária , pred touto terapiou sa však poraďte s odborníkom
- lekári  odporúčajú krátko používať aj kortizónové prípravky alebo krémy z kamennouhoľného dechtu, ktoré si môžete aplikovať priamo na ložiská alebo do horúceho kúpeľa
- svbenie vám pomôže zmierniť vrecko ľadu ako obklad
- objav českých vedcov - múdra huba, nazývaný aj Pythium oligandrum je vhodný na starostlivosť o pokožku trpiacu psoriázou či ekzematickú pokožku. Mikroskopická huba pôsobí na nepriateľské bunky ako upír. Čerpá z nich látky, ktoré potrebuje na výživu. Parazituje na plesniach spôsobujúcich choroby a keď svoju úlohu splní, stratí sa.

Text spracoval: zg, pre oŽene.sk, tlačové materiály
Foto: SHUTTERSTOCK